Componența delegațiilor interparlamentare din noul legislativ european

delegatii-18.07

 Parlamentul European va avea 44 de delegații interparlamentare în această legislatură, având ca scop menținerea relațiilor cu membri ai parlamentelor altor țări, regiuni și organizații.

Eurodeputații au votat miercuri la prânz asupra componenței delegațiilor interparlamentare. Lista cu cele 44 de delegații și membrii acestora este disponibilă aici.

Deputatii români fac parte din următoarele comisii:

  • Delegația pentru relațiile cu Bosnia-Herțegovina și Kosovo: Dragoș Tudorache (Renew Europe);
  • Delegația la Comisia parlamentară de asociere UE-Ucraina: Traian Băsescu (PPE), Daniel Buda (PPE);
  • Delegația la Comisia parlamentară de asociere UE-Moldova: Rareș Bogdan (PPE), Siegfried Mureşan (PPE), Dragos Benea (S&D), Cristian Terheș (S&D), Mihai Tudose (S&D), Cristian Ghinea (Renew Europe), Ramona Strugariu (Renew Europe);
  • Delegația la Comisia parlamentară de parteneriat UE-Armenia, la Comisia parlamentară de cooperare UE-Azerbaidjan și la Comisia parlamentară de asociere UE-Georgia: Eugen Tomac (PPE), Carmen Avram (S&D);
  • Delegația pentru relațiile cu Israel: Carmen Avram (S&D), Dragoș Tudorache (Renew Europe);
  • Delegația pentru relațiile cu Peninsula Arabă: Claudiu Manda (S&D);
  • Delegația pentru relațiile cu Statele Unite: Adina Vălean (PPE), Dan Nica (S&D), Nicolae Ștefănuță (Renew Europe);
  • Delegația pentru relațile cu Mercosur: Daniel Buda (PPE);
  • Delegația pentru relațiile cu Japonia: Dragos Pîslaru (Renew Europe);
  • Delegația pentru relațiile cu Republica Populară Chineză: Iuliu Winkler (PPE), Rovana Plumb (S&D);
  • Delegația pentru relațiile cu India: Lorant Vincze (PPE);
  • Delegația pentru relațiile cu țările din Asia de Sud: Mircea Hava (PPE);
  • Delegația pentru relațiile cu țările din Asia de Sud-Est și cu Asociația Națiunilor din Asia de Sud-Est (ASEAN): Vasile Blaga (PPE), Cristian Buşoi (PPE);
  • Delegația la Comisia parlamentară mixtă UE-Turcia: Corina Crețu (S&D);
  • Delegația la Comisia parlamentară mixtă UE-Chile: Dan Motreanu (PPE);
  • Delegația la Comisia parlamentară de stabilizare și de asociere UE-Serbia: Clotilde Armand (Renew Europe);
  • Delegația la Comisia parlamentară de stabilizare și de asociere UE-Albania: Tudor Ciuhodaru (S&D), Vlad Botoș (Renew Europe);
  • Delegația la Adunarea Parlamentară Paritară ACP-UE: Gheorghe Falcă (PPE), Marian-Jean Marinescu (PPE);
  • Delegația la Adunarea Parlamentară Euro-Latinoamericană: Daniel Buda (PPE), Dan Motreanu (PPE);
  • Delegația la Adunarea Parlamentară Euronest: Traian Băsescu (PPE), Rareș Bogdan (PPE), Siegfried Mureşan (PPE), Eugen Tomac (PPE), Carmen Avram (S&D), Dacian Cioloș (Renew Europe), Ramona Strugariu (Renew Europe).

BiTriMulti (BMT) - curs de formare pe schimburi de...
Concurs de povestiri

Europe Direct Bacău on Facebook

Arhivă Știri

Caută